Medvěda zachránili z farmy na žluč. Jeho radost vás dostane

Medvědí žluč je v Asii vyhledávaným medikamentem. Je to samozřejmě nesmysl, ale to nebrání obchodníkům se žlučí získávat bohatství na úkor krutě trápených zvířat. Odchycení medvědi jsou zavíráni do malých klecí a v tělech mají zavedeny katetry či přímo otvory, přes které sběrače sbírají tekutinu přímo z jejich žluči.

Podle ochránců zvířat je to pro medvědy nesnesitelně bolestivá procedura, která se opakuje den co den po celý jejich život. Proto v Hong Kongu vznikla charitativní organizace, která se snaží toto týrání divokých a ohrožených druhů na kontinentu zastavit.

Tuffy měl neskutečné štěstí, že na něj organizace Animals Asia narazila. Zachránila mu život a dala určitou svobodu a vlídné zacházení. Když se dostal k ochráncům, měl z celoživotních odběrů tak poraněný žlučník, že mu ho veterináři museli vzít. Ošetřeny musely být také jeho hrůzně popraskané tlapy a vytrhli mu také několik zlomených zubů.

Videozáznam zachycuje Tuffyho v chráněné stanici pro medvědy ve Vietnamu, kde se o něj pod odborným dohledem starají jeho zachránci. Na záběrech je vidět rozdováděný a šťastný medvěd, který poprvé vidí tolik vody, že se v ní může i vykoupat.

“Dlouhé roky dostával trochu vody nebo někdy také žádnou. Jezírko mu musí po takovém životě připadat jako pravá oáza,” řekl správce centra Luise Ellis. Popsal také další detail ze života Tuffyho – ten byl na svobodě tak šťastný, že se prvních několik dnů odmítal vracet do svého kotce a noc trávil pod hvězdami…